Αντικαθιστώ τις κοίλες εσωτερικές πόρτες με συμπαγείς πεύκες, κρεμώντας τις στα υπάρχοντα κουφώματα. Έχω προσθέσει έναν τρίτο μεσαίο μεντεσέ και χρησιμοποιώ επίσης τους παλιούς μεντεσέδες. Δύο από τις πόρτες δεν θέλουν να κλείσουν μέχρι το τέλος. αλλά, μπορείτε να δείτε ότι ο κάτω μεντεσές «τραβιέται» ελαφρώς από το πλαίσιο όταν κλείνετε την πόρτα. Αναρωτιέμαι αν μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφορές στους μεντεσέδες, αν και φαίνονται όμοιες σε μέγεθος και διάσταση, ή θα μπορούσε να είναι ακριβώς ο τρόπος που κάθονται στο πλαίσιο; Πόσο σημαντικό είναι ότι ο άξονας και των 3 μεντεσέδων ευθυγραμμίζεται στην ίδια φανταστική γραμμή; Πόσο χώρο υπάρχει για παιχνίδι; Νομίζω ότι η μία μεντεσέ που θέλει να απομακρυνθεί από το πλαίσιο μετά το πλήρες κλείσιμο θα πρέπει να τοποθετηθεί βαθύτερα στο πλαίσιο... Οποιαδήποτε γενική συμβουλή σχετικά με τον τρόπο προσαρμογής των θυρών με τέτοια θέματα, είναι ευπρόσδεκτη.
Παύλος
Συνήγορος
06:32 ΜΜ | 03/27/04
Μέλος από: 03/26/04
2 δημοσιεύσεις εφ 'όρου ζωής
Έτσι, οι μεντεσέδες πρέπει να ευθυγραμμιστούν τέλεια, εντάξει. Ευχαριστώ γι'αυτό. Νομίζω ότι θα κόψω λίγο από το ξύλο κάτω από τον μεντεσέ και θα το δοκιμάσω.
Όσον αφορά τις προ-κρεμασμένες πόρτες, απλά δεν μου άρεσε η επιλογή στο ********** και η ιδέα να αντικαταστήσω το διακοσμητικό και στη συνέχεια να το βάψω όλο... ακούστηκε πιο εύκολο να αντικαταστήσετε τις πόρτες.